Моля влезте в своя акаунт за да разберете и за да общувате свободно или се регистрирайте от бутона долу. Благодаря от екипа на PROdata.

Join the forum, it's quick and easy

Моля влезте в своя акаунт за да разберете и за да общувате свободно или се регистрирайте от бутона долу. Благодаря от екипа на PROdata.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Колко ватово, трябва да ни бъде захранването

    Administrator
    Administrator
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 95
    Join date : 2009-11-28

    Колко ватово, трябва да ни бъде захранването Empty Колко ватово, трябва да ни бъде захранването

    Post by Administrator Sat Nov 28, 2009 9:56 pm

    Въпросът "Колко вата захранване ми трябва?" напоследък много ме питат, затова реших да ви обясня !
    Главната задача на захранването е да преобразува 220 волта в поносимо за компютъра и отделните му компоненти напрежение. Добрите захранвания доставят равномерно напрежение (наричано от обикновените потребители още волтаж), разлики и нестабилност водят до рестарт или "замръзване".

    Все пак трябва да знаем, че мощността (ватовете) не е единственият фактор, който трябва да вземем предвид. От значение е и достатъчната сила на тока (ампераж), особено на 5- и 12- волтовата шина. Абсолютният минимум е:
    3,3 V - 26 А
    5 V - 28 A
    12 V - 16 A

    Качествените захранвания имат лепенка с данните си. За съжаление се продават и NoName, които имат само надпис Input 230V 50Hz 4A и Output 300W MAX, което не означава нищо друго, освен че може да се включи към стандартна европейска ел. мрежа (каквато е и българската) и максималната мощност. При добрите захранвания е отбелязана и силата на тока на различните канали. Според формулата мощността се изчислява като умножим напрежението по силата на тока. На физиците е известно като P = U. I

    При нестабилност на системата се измерва напрежението по различните канали и при разлики по-големи от допустимите, захранването трябва да бъде сменено. Измерването се извършва с мултицет. Не вярвайте на 100% на програми като Everest, защото в някои случаи те дават значителни отклонения. Допустимите разлики са:
    толеранс--------------------минимун-------------напрежение-------------максимум
    +/- 5%---------------------+11,4V----------------+12V--------------------+12,6V
    +/- 5%---------------------+4,75V------------------+5V--------------------+5,25V
    +/- 4%---------------------+3,17V----------------+3,3V--------------------+3,43V
    +/- 10%-----------------------5,5V--------------------5V-----------------------4,5V
    +/- 10%----------------------13,2V------------------12V----------------------10,8V
    +/- 5%----------------------+4,75V----------------+5V SB------------------+5,25V

    Трябва да се знае също, че различните захранвания имат и различна производителност. Така например едно качествено 400 ватово захранване, може да се окаже по-добро от едно 550 ватово No Name с евтина изработка.
    Ако ви интересува каква е минималната необходима мощност на бъдещото ви захранване, можете да използвате този калкулатор и да пресметнете. От една страна така ще избегнете евентуална нестабилност при недостатъчна мощност, от друга ще си спестите излишни разходи при прекалено висока и ненужна мощност.

    Трябва да знаем също, че консумацията на ток не е постоянно максималната възможна на захранването. Захранването отпуска толкова ток на компонентите, колкото им е необходим. Така че е по-добре да се подсигурите с няколко вата в повече, отколкото да се окаже, че няколко не ви достигат, в следствие на което системата ви е нестабилна!

    Идеята е да съберем в тази тема важна информация за захранванията. Ако някой има желание и идеи, нека допълва и обогатява.

      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 8:21 am